Inna dokumentacja środowiskowa

Jeżeli jest to wymagane możemy przygotować:

1. Raport na etapie ponownej oceny oddziaływania na środowisko.

Dokument sporządzany na potrzeby inwestora lub instytucji kontrolującej wtedy gdy zaszły pewne zmiany, które nie wpisują się w wymagania prawomocnej decyzji środowiskowej.

− zastosowanie: podstawa do weryfikacji decyzji środowiskowej;

2. Badanie wpływu inwestycji na obszar Natura 2000.

Dokument, którego celem jest oszacowanie skutków wywołanych w środowisku przez inwestycję. Mogą być szacowane też skutki planu lub strategii w obszarach Natura 2000. Celem dokonanej oceny jest wyeliminowanie, zminimalizowanie bądź zrekompensowanie negatywnych oddziaływań na środowisko.

− zastosowanie: podstawa do weryfikacji decyzji środowiskowej;

3. Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza.

Opracowanie, które określa bioróżnorodność w określonym terenie. Inwentaryzacja jest spisem opartym na badaniach terenowych i studiach najważniejszych elementów przyrodniczych na danym terenie. Ekspertyza uwzględnia głównie żywą naturę, m.in.:

  • faunę,

  • florę,

  • zbiorowiska roślinne,

  • ogólny potencjał przyrodniczy badanego obszaru.

Nadrzędnym celem narzędzia jest zbadanie całego terenu pod względem wartości przyrodniczych. Pozwala to określić, czy teren inwestycji pozbawiony jest chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz ich potencjalnych siedlisk. Ekspertyza środowiskowa umożliwia kategoryzację terytorium i planowanie inwestycji zgodnie z zasadami ochrony przyrody.

− zastosowanie: cele własne inwestora (możliwość weryfikacji terenu przed KIP*);

4. Inwentaryzacje zieleni wraz z gospodarką zielenią i określeniem kosztów wycinki. Dokument poprzedzający wydanie decyzji o zezwoleniu na wycinkę drzew i krzewów. W dokumencie tym określa się wiek, stan, lesistość obszaru. Na podstawie tej dokumentacji zleceniodawca zostanie poinformowany jakie koszty poniesie jeśli zdecyduje się na usuniecie zadrzewienia.

− zastosowanie: cele własne inwestora (możliwość weryfikacji terenu przed KIP*);

5. Analiza i identyfikacja ograniczeń środowiskowych na etapie lokalizacji przedsięwzięcia. Opracowanie to jest wstępnym audytem środowiska zastanego na terenie inwestycji. Poprzedza główny monitoring środowiskowy.

− zastosowanie: cele własne inwestora (możliwość weryfikacji terenu przed KIP*);

*KIP – Karta informacyjna przedsięwzięcia

Zobacz także:
Karta informacyjna przedsięwzięcia
Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko
Przygotowanie dokumentów do uzyskania decyzji środowiskowej